2021 M. Sunullah ARISOY Şiir Yarışması

15.04.2021 15:27
2021 M. Sunullah ARISOY Şiir Yarışması
BASIN DUYURUSU

 

Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı  tarafından düzenlenen  M. Sunullah Arısoy 2021 Şiir Ödülü  Tataryen Lokman’ın ‘’İŞTE ÖYLECE GÖĞE BIRAKTIM’’  kitabına  verildi. Hidayet Karakuş, Ayten Mutlu, Ahmet Özer, Çiğdem Sezer ve Halim Yazıcı’dan oluşan seçici kurulun da katılabileceği ödül töreni , günümüz koşulları nedeniyle ileride belirlenecek bir tarihte Kuşadası F.Özel Arabul Kültür Merkezinde (KUAKMER) yapılacaktır.

 

M. Sunullah Arısoy Ödülü daha önceki yıllarda Türk dili alanında Emine Yurtçu, Zerrin Küsmez, Selma Kavas, Prof. Dr. Ömer Demircan , Ali Dündar ve İlhan Türk’e; şiir dalında ise Haydar Ünal, Mustafa Yıldız, Asım Öztürk, Zeynep Kurada , Ayten Mutlu , Turgay Fişekçi , Selahattin Yolgiden , Arzu K. Ayçiçek, Veysel Çolak, Muzaffer Kale , Ahmet Günbaş, İhsan Topçu , Ergül Çetin, Hakan Cem , Selami Karabulut , Can Sinanoğlu ,Hüseyin Atabaş, Beytullah Kılıç ,Çağın Özbilgi  ve Bekir Dadır’a verilmiş; Halim Yazıcı, Hilal Karahan , Ömür Özçetin, Gülümser Çankaya, Seçil Avcı ve Emin Kaya da KEGEV özel ödüllerine değer görülmüştü.

 

Yaşamının son yıllarını Kuşadası’nda geçiren ve ölümünden sonra kendisine ait 5.000 kitabın, eşi Ülkü Arısoy tarafından Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı’na bağışlanmasıyla vakıf bünyesinde adını taşıyan bir kütüphane açılan M. Sunullah Arısoy’un anısını yaşatmak amacıyla yirmi dört yıldır verilen  ödül gelecek yıllarda da sürdürülecektir.

 

15.04.2021

KEGEV Yönetim Kurulu Başkanı

Şefik SÖZER

 

TATARYEN LOKMAN

15 Ekim 1970’de İzmir’de doğdu.İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde müzik öğrenimi gördü,

Şiirleri Akatalpa,Çinikitap, Eliz Edebiyat, Caz Kedisi, Şiirden, Edebiyat Nöbeti, Sarmel Çevrim, Mühür, Babylon, Mazruf, Sincan İstasyonu dergilerinde yayımlandı.

Yazıları Cumhuriyet Kitap ekinde yer aldı. Şiirlerinden bazıları İranlı şair çevirmen Mojtaba  Nahani tarafından Farsçaya çevrildi.’’Aynaya Açan Menekşeler’’  şiiri  Tebriz’de çıkan  Honar ve Eghesad   adlı dergide yayımlandı.  ‘’İşte Öylece Göğe Bıraktım’’  şairin ilk şiir kitabıdır.

Özel bir kuruluşta tasarımcı olarak çalışmaktadır.

Diğer Duyurular